Seçtiğimiz Her şey Kaderimiz

0

 İki aydır belki güneş ışığı bile görmüyordum. Kendimi eve kapatmıştım. Neden mi? Çünkü seçim yapmaktan bıktım. Aslında daha doğrusu yanlış seçimler yapmaktan bıktım.

 Hayat bizi her zaman seçim yapmaya zorlar. Düşünsene kendimi eve kapatmam bile bana sunulan bir seçenek. Neden seçiyoruz? Neyi seçiyoruz? Mecbur muyuz? Evet.

 Biraz ileride daha önce hiç oturmadığım bir kafeye oturdum. Bir çay istedikten sonra sigaramı yaktım. Hava biraz soğuktu, bu soğukluk yüzüme vurmuştu. Burnumun ucunda oluşan kızarıklık gözüme çarpıyordu. Gelen çayın içimi ısıtmasını bekliyordum.

 Çayımı yudumlarken karşımdaki sandalyenin kımıldadığını gördüm. Kimsemin kalmadığı bir dünyada karşıma oturan kişiyi merak ediyordum. Kafamı yavaşça kaldırdım. Tanıdık bir yüzdü ama çıkaramamıştım.

 Ciddi ve birazda tatlı bir şekilde “Oturabilir miyim?” dedi. Hayat bana bir seçim daha sundu. Oturmasını istedim. “Uzun zaman oldu beni hatırladın mı?” dedi. Gözlerimi kapatıp düşündükten sonra “Kusura bakma eskisi kadar hatırlamıyorum bazı şeyleri” dedim. Gülümsedi “Tabi ya değişmemişsin. Her neyse kusura bakma…” diyerek ayağı kalktı. Giderken hatırladım, yıllar önce her şeyimi verdiğim insan… Arkasından seslendim “Değiştim, hatta çok değiştim.” Bende masadan kalkıp yanına gittim. Birlikte yürürken dökülmeye başladım.

  “Sana yıllar önce anlatacaklarım olduğunu söylemiştim. Sende kabul etmemiştin. Aslında sana çok daha farklı konulardan bahsedecektim ama iyi ki o zaman değil de şimdi geldin. Birkaç sene önce kaza geçirdim. Neyim varsa kimim varsa kaybettim. Geçmişimin çoğu silindi. Kalanlardan da ben kaçtım. Ben büyük hatalar yaptım. Hepsinin sorumlusu da benim. Sende beni kabul etmeyerek en doğru seçimi yaptın. Teşekkür ederim, çünkü ben bir hata daha kaldıramazdım.”dedikten sonra arkamı döndüm. Yürümeye başladığımda elimi tuttu, duraksadım. Gözlerimin içine bakıp gülümsedi. Bir gün pişman olacağımı bilerek “Kusura bakma.” dedim ve yanından ayrıldım.

Abdul İlhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir